Yaşamdan kesitler

HAYATIMIZA DOKUNAN DETAYLAR

Uzunköprü'nün İlk Eczanesi

ERGENE ECZANESİ

Yıl 1938, ilk eczane Ergene eczanesi. Sahibi eczacı olmayan Kemal Yayalar, eczacı Übeyit Uruk, kalfaları Nedim Calay.

Çoğu ilaç yapma olarak satılıyor, hazır ilaç çok az var.

Yeri şimdiki Dramalılar’ın parça dükkanın olduğu yer. Sonraki yıllarda Tora Kırtasiyenin olduğu yer ve daha sonra da eski polis karakolunun hemen altında eski Meriç eczanesinin olduğu yerde günümüz Hayat Eczanesi. 

Kaynak: Mustafa ALSAT.

Paşabahçe "CAMDA DÜNYA MİRASI"

UZUNKÖPRÜ KASE

Osmanlı Devleti döneminde konumu ve mimarisiyle kendine hayran bırakan, dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğini taşıyan Uzunköprü, Paşabahçe Mağazaları’nın ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonuyla yeniden hayat buldu.

Türkiye’nin tarihi ve kültürel varlıklarına yer verdiği ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonuyla ürünlerini tarih ve sanatseverlerle buluşturan Paşabahçe Mağazaları, Türkiye’nin ve Edirne’nin en önemli kültür miraslarından Uzunköprü’den esinlenen Uzunköprü Kase‘yi de koleksiyonun öne çıkan parçaları arasına ekledi.

UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Uzunköprü’den esinlenerek hazırlanan Uzunköprü Kase, el imalatı krem opal camdan üretildi. Uzunköprü’nün kemerlerinde ve kilit taşı üzerinde yer alan geometrik motifler, bitki ve hayvan figürleri ilham alınarak tasarlanan Uzunköprü Kase’nin üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı. Mayıs 2018

PUL YARIŞMASI

En İyi Avrupa Pulu

Avrupa Kamu Posta İşletmecileri Birliği (PostEurop) tarafından Avrupa’nın en iyi anma pulunu tespit etmek amacıyla düzenlenen “En İyi Avrupa Pulu” yarışmasında Türkiye’yi temsil eden tarihi Uzunköprü’nün yer aldığı pul birinci seçildi. PostEurop tarafından 2002’den bu yana düzenlenen ve bu seneki teması “Köprüler” olarak belirlenen “En İyi Avrupa Pulu” yarışması 2018 yılı Temmuz ayında başladı. PTT’nin, Edirne’de bulunan ve Türkiye’nin önemli kültür varlıklarından biri olan Uzunköprü’nün görselinin yer aldığı pulu da Türkiye’yi temsilen yarışmada yer aldı. Pulu desteklemek için www.posteurop.org/europa2018 adresinden 9 Eylül 2018’e kadar oy verildi. Gürcistan’da gerçekleştirilen PostEurop Genel Kurulu’nda, tarihi Uzunköprü’nün yer aldığı pul görseli birinci olarak altın pul ödülünü aldı. Pul görselinde Öğretmen Erkin ÖZMEN’in eseri kullanıldı.

Loading